Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bir emlakçı ve emlak komisyoncusu arasındaki fark nedir?

Çoğu eyalet, gayrimenkul satış profesyonellerinin devlet tarafından lisanslanmasını gerektirir; böylece eğitim ve deneyim gereksinimlerini kontrol edebilir ve tüketici sorunlarını çözmek için merkezi bir otoriteye sahip olabilirler.

Gayrimenkul profesyonellerini tanımlamak için kullanılan terminoloji, devletten devlete biraz değişir. Komisyoncuların genellikle emlak satış görevlileri veya acentelerinden daha fazla eğitim ve deneyime sahip olmaları gerekir.

Normalde ele aldığınız kişi, emlakçı veya satış görevlisidir. Satış görevlisi devlet tarafından lisanslıdır, ancak bir broker için çalışmalıdır. Tüm listeler satıcıların isimlerine değil, broker adına yerleştirilir.

Bir komisyoncu doğrudan ev alıcıları ve satıcıları ile ilgilenebilir veya kendisi için çalışan satış görevlileri veya acenteleriyle çalışabilir.

Neden bir emlak satış sitesi kullanmalıyım?

Bir emlak satıcısı, sadece bir “satış elemanı” olmaktan fazlasıdır. Ajan olarak sizin adınıza hareket ederler, size bir tavsiye ve rehberlik ve bir işte bulunarak bir ev satın almanıza veya satmanıza yardımcı olur. Doğru olduğu halde, yaptıkları iş için para alıyorlar, bu yüzden tavsiye, rehberlik ve satış için bir hizmet sunan diğer meslekler – Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Vekiller olarak

İnternet daha önce ev sahiplerine ve satıcıya açık olmayan bir bilgi dünyası açtı. Satışa hazır listelere ilişkin veriler neredeyse geçerli – ancak tam olarak değil. Satışa sunulan veya satılmış olanlarla ilgili en güncel bilgilere ihtiyaç duyduğunuz zamanlar vardır ve bunu elde etmenin tek yolu bir aracıyla ilgilidir.

Bir ev satıyorsanız, Çoklu Listeleme Hizmetinde listelenerek çoğu alıcıya erişim kazanırsınız. Yerel MLS’ye üye olan sadece lisanslı bir emlak acentesi sizi orada listelenebilir – ki bu da sizi ana emlak sitelerinin bazılarında otomatik olarak listelenir. Bir ev alıyorsanız veya satıyorsanız, MLS aracınızın en iyi aracıdır.

Bununla birlikte, bir ajanın rolü son birkaç yılda değişti. Geçmişte, aracılar alıcıların ve satıcıların bilgiye erişebilmesinin tek yolu idi. Şimdi ajanlar gelişiyor. Günümüzün ev alıcıları ve satıcıları geçmişten çok daha iyi bilgilendirildiğinden, uzmanlık ve yetenekler daha önemli hale geliyor.

Emlakçı bir “satıcı” dan daha fazla bir “rehber” haline geliyor – bir ev satın almak veya satmak için kişisel temsilciniz.

Emlakçı olan bir aile arkadaşım var. Onu seviyorum ve o bir yardım ama evime satmam için bana bir fiyat veriyor ve bence çok düşük. Bu yüzden beklentilerime uygun bir fiyat öneren başka bir aracı aradım. Kimi seçerim?

Evinizin piyasa değeri hakkında bir kaç tane daha Emlakçıya danışmak isteyebilirsiniz. Tahminlerin çoğu aynı baloda olmalıdır.

Arkadaşınızın evinizin değeri hakkında size daha dürüst olması ve diğer Realtor’un size daha yüksek bir rakam vermesi olabilir çünkü zaten beklediğinizi biliyordu. Bu, “Bir Liste Satın Alma” olarak adlandırılır ve web sitemizdeki bir makalenin konusudur.

Ya da sadece arkadaşın iyi bir arkadaş olabilir, ama gerçek bir emlakçı değil.

İş ve arkadaşlıklarını karıştırmak arkadaşlık için her zaman risklidir. Öte yandan, arkadaşınız gerçekten yetkin ve akıllıca bir tavsiyede bulunuyorsa, tavsiyeyi görmezden gelir ve başka bir ajan seçerseniz rahatsız olabilir.

Daha eski bir mahallede güncellenmiş bir ev ya da daha modern bir mahallede daha yeni bir ev arasında seçim yapmak zorundayım. Eski mahalledeki ev, istediğim neredeyse her şeye sahip ve çok daha büyük, ama en çok yatırım yapan şey hangisidir?

Amacınız, yeniden satış değeri için bir ev satın almaksa ve eski mahallede satın almayı düşündüğünüz, o mahalle için değerlerin üst ucundaysa, o zaman en akıllıca seçim olmayabilir. Eğer diğerlerine fiyat olarak benzer veya daha düşükse, o zaman sorun olmayacaktır, çünkü fiyatlandırma yerel mahalle ile ilgili olarak düşünülmeli ve diğer mahallelerdeki konutlarla karşılaştırılmamalıdır (çoğunlukla)

Artı, bu düşüşte bir mahalle mi, yoksa başkaları da bir şeyleri tamir edecek mi, bu da gelişmekte olan bir mahalle mi? Son gelişmelerden dolayı “fazla ödeme yapmadığınız sürece” çok iyi bir anlaşma olabilir.

Bir ev satın aldığınızı ve bir ev sahibi olduğunuza dair bir ev aldığınızı ve dikkate almanız gereken bir şey olduğunu unutmayın. Hangi mahalleyi ve ailenizi en rahat hissederdiniz?

Yeni bir ev satın alırken ne tür eklemeler yapmalıyız? En çok değer tutan nedir? Hisseyi arttırabiliyor muyuz? Evden daha fazla görüntüye bakmak ister misin? Ekstra bir yatak odası ekle, vb.

Bir sürü evi neden satın aldığına bağlı. En çok ev olarak mı yoksa çoğunlukla yatırım olarak mı alıyorsunuz? Bir fark var.

Çoğunlukla, yükseltmeler, inşaatçılar için yüksek kârlı öğelerdir. Evin değerini arttırmak için tasarlanmamışlar, ancak satın aldığınız ev ile sizi daha mutlu ediyorlar.

Evinize bir yatırım olarak bakıyorsanız, daha küçükten orta boyuta kadar satın alır ve yükseltmelerde sadece çok az bir miktar harcarsınız. Satın alımınıza bir ev olarak bakıyorsanız, yaşam kalitenizi artıracak yükseltmeleri siz seçersiniz.

Bir kural başparmak her zaman beklentilerinizi yükseltmektir.