Web Tapu İşlemleri

Web Tapu İşlemleri

Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Geçen ay Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü büyük bir yeniliğe imza atarak tapu işlemlerinin online olarak yapılmasına olanak sağlayacak yeni bir sisteme hayata geçirilmişti. Peki, web tapu işlemleri nasıl yapılır?

Tapu Dairelerinin Yükü Hafifleyecek

Web Tapu özellikle de tapu dairelerinin son derece ağır olan iş yükünü büyük oranda azaltacak. Yeni sistem sayesinde vatandaşlarda tapu dairelerinde uzun sürelerde yapacakları işlerini çok daha kısa bir sürede yapma fırsatı yakalayacaklar. Sistem üzerinden başvurular yapılırken yine harç ödemeleri de yapılabilecek. Sistem üzerinden tapu işlemleri son aşamalara kadar yapılabilecek ancak son aşamada imza atılabilmesi için tapu dairesine gidilmesi gerekecek.

e-Devlet Şifresi Gerekiyor

Web tapu işlemlerini yapmak için mutlaka e-devlet şifresi bulunması gerekiyor. https://portal.tkgm.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra kişi sahip olduğu gayrimenkulleri görüntüleyebilecek. Eğer bu taşınmazı satmayı düşünüyorsa karşı tarafında bu taşınmazı görüntüleyebilmesi için “izin ver” butonuna basması yeterli olacak.

Yine “işlem yap” seçeneği ile resmi işlemlerin başlatılması sağlanacak. İstenilen belgeler tarayıcı ile okutularak sisteme aktarılacak. Yani teslim edilmesi gereken fiziki belgeler tarayıcı sayesinde bilgisayar ortamına aktarılacak. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra SMS ile taraflar bilgilendirilecek ve döner sermaye ücreti ile tapu harcı ödemesi yapılması istenecek. Ödemelerde yapıldıktan sonra yeni SMS ile tapu dairesi için randevu saati ve tarihi bildirilerek imza atılması sağlanarak tapu işlemleri tamamlanacak.

Dijital ortamda sistem nasıl işliyor

Vatandaşların tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebildikleri Web tapu sisteminde yakın zaman da pek çok önemli güncellemeler yapıldı. Son yapılan güncellemelerle Tapu Senedi sureti ve Taşınmaz Kayıt örnekleri de internet üzerinden alınabilir oldu. Tapu senedi ücreti 66,5 TL, taşınmaz kayıt örneği ücreti de 14 TL şeklinde belirlendi. Vatandaşlar Web tapu sistemine e-devlet şifresiyle girerek, buradan tapu işlemlerini başlatıp gerekli evrakları sisteme yüklüyor. Sistem üzerinden alınan başvurulardan sonra sadece imza aşamasında tapu müdürlüklerine gidiliyor. Sistem üzerinden eğer tapu maliki isterse emlak danışmanına tapuyu incelenmesi için yetki de verebiliyor. Bu yetki süreli verilebildiği gibi, tapu dairesine başvuru yapmak hakkı da tanımlanabiliyor. Tapu sahibi sistem üzerinden taşınmaz bilgilerini görebiliyor, işlem başvurusunu yapabiliyor ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebiliyor. Web tapu ile malikler vekalet bile vermiş olsalar taşınmazlarını kilitleyebiliyor, tüm bu işlemlerden SMS yolu ile bilgi sahibi de oluyor.

Web Tapu İnternet Adresi: https://webtapu.tkgm.gov.tr/

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;